İstanbul- Bursa- Mersin ve kadın yelkencilerimiz…

Sadun Boro’nun anısına saygıyla…
Sadun Boro’nun anısına saygıyla…

Denizcilikle ilgili yayınlar enginleri yanı başımıza getiren ve bizleri aydınlatan en önemli kaynaklardır. Maviliklerle ilgili yayınları her zaman önemserim. Bu nedenle yelken dünyasıyla tanışmak isteyenler için iki kitap tavsiye edeceğim. Başlangıç için ideal. İlki İstanbul’da bulunan Amatör Denizcilik Federasyonu’nun Sezer Atmaca imzasıyla yayınladığı eser.


-Reklamdır-

Amatör Denizci El Kitabı’nı piyasada bulamazsanız adf@adf.org.tr adresine e-posta ile başvurabilirsiniz. 212. 662 64 58 no’lu telefonu da arayabilirsiniz. Yararlı bilgiler içeriyor. Akıcı üslubu, çizimler ve fotoğraflar bu kitabı başlangıç düzeyinde olanlar için başucu kaynağı yapıyor. Önereceğim diğer yayın İMEAK İzmir Deniz Ticaret Odası’na ait.

Ben Denizciyim başlıklı kitapçık ilk adımı atmak isteyenler için oldukça uygun. 232. 425 72 15 no’lu telefonunu arayıp Basın Halkla İlişkiler Ofisi’nden talep edebilirsiniz. Çocuklar için yazılmış olsa da yelkenciliğe ilgi duyan ve başlangıç düzeyine adım atmak isteyenler için de oldukça uygun. Sayfalarında flamalardan denizci bağlarına kadar birçok temel bilgiye erişebilirsiniz.

Anma…

Kadın, erkek, büyük, küçük demeden hepimize denizci bir millet olma ülküsünü vasiyet eden büyük önder Atatürk’ü saygı ve özlemle anıyorum. Ruhu şad olsun. Kasım bizler için bir başka önemli günü daha içeriyor. 50 yıl önce eşi Oda Boro ile dünya seyahatine çıkan Sadun Boro ustamız için Rahmi Koç Müzesi’nde anlamlı bir tören gerçekleştirildi. Okyanusları dümen suyunda bırakan Tanıl Tuncel, Alim Sür, Osman Atasoy’un da renk kattığı törende Suyla Polat, dedesinin anısına unutulmaz bir gitar resitali verdi. Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KÜDENFOR) güzel bir etkinliğe daha imza attı. Emeği geçenlerin hepsini kutluyorum. Bu vesileyle Sadun Ağabey’i bir kez daha saygıyla anıyorum. Denizciliğimize katkısı en az kendisi kadar büyük olan değerli eşi Oda Boro’ya da sağlıklı bir ömür diliyorum.

Cumhuriyet coşkusu…

Tuzla Yelken ve Su Sporları Kulübü 29 Ekim’de cumhuriyet coşkusunu İstanbul’da anlamlı bir etkinlikle kutladı. Yelkencilerimiz, Tuzla sahilinde Emekli Albay Okan Hacıfazlıoğlu imzalı kareografi ile birbirinden güzel görüntüler oluşturdu. Etkinliğe katkı sağlayan sevgili dostumuz usta yelkenci Edhem Dirvana’da önemli gayretler sergiledi. Özetle Tuzla Yelken ve Su Sporları Kulübü, Deniz Harp Okulu, Piri Reis Üniversitesi öğrencileri ve Tuzla yat Kulübü üyeleri cumhuriyeti denizde anlamlı bir resmi geçitle kutladı. Ana tema elbette Atatürk’e saygı idi. İstanbul’da açılan bembeyaz yelkenler ve katılan mavi yürekli denizciler, bunu en güzel şekilde yerine getirdi. Özellikle teknelerle oluşturdukları yıldız ve botların yarattığı dalgalarla çizdikleri ay görülmeye değerdi. A’dan Z’ye hepsini kutluyorum.

Lezzet durağı…

Gemlik Körfezi’nde rüzgarla serinlemek için karayoluyla İzmir’den hareket edenler için Susurluk’ta mola vermek kaçınılmaz. Geçen hafta aynı rotayı izledim. İlçe girişindeki Yasa’da bir müddet soluklandım. Kahvaltısının yanı sıra mercimek çorbası ve ızgara kasap köftesini tavsiye ediyorum. Mutfaklarına özen gösterdikleri belli oluyor. 1995 yılında Muhittin Yasa tarafından kurulan tesis oğulları İsmail ve Nuri Yasa ile yoluna başarıyla devam ediyor. Susurluk dahil 5 yerde şubeleri var. Balıkesir, Akçay, İzmir, Bursa’da ürünleri tüketicilerle buluşuyor. Yemeklere lezzet katan aşçıların tamamı Susurluklu. Peynirlerini kendileri üretiyor. Etleri de kendi çiftliklerinden. Benim gibi zeytin tutkunu iseniz limona yatırılmış Gemlik mahsulü yeşil zeytinlerini mutlaka deneyin. Web sayfalarında satışları var. 266. 865 66 86 no’lu telefonu arayabilirsiniz. Yolu düşeceklere şimdiden afiyet olsun.

Bursa ve Mersin…

Bursa Yelken Kulübü, 17 Kasım 2018 Cumartesi günü 15.00-18.15 arasında Mudanya Montania Hotel’de amatör denizcilik çalıştayı düzenleyecek. Tekne sigortasından mavi karta kadar amatör denizcilerin karşı karşıya kaldığı tüm sorunlar konuşulacak. Bilgi edinmek isteyenler 533.685 48 08 veya 224. 239 22 22 no’lu telefonları arayabilir. Mersin Rota Yelken Kulübü’de yeni üyeleriyle tanışma toplantısını 16 Kasım 2018 Cuma günü 19:30’da Hilton Oteli’nde gerçekleştirecek. Yemekli gecenin flaş ismi yelkenlisi Kayıtsız 3 ile solo dünya seyahati gerçekleştiren İzmirli usta denizci Özkan Gülkaynak olacak. Bu söyleşiyi kaçırmayın. Gülkaynak sadece dünyayı ayağınıza getirmeyecek denizciliğimizle ilgili yapısal sorunlara ve kendi çözüm önerilerine değinecek. Kendisiyle yakın zamanda acı bir kahve içip sohbet edeceğiz. Görüşlerine önümüzdeki yazılarımda yer vereceğim. Mersin Rota Yelken Kulübü’ne 324. 327 82 77 no’lu telefondan ulaşabilirsiniz. İstanbul, Bursa ve Mersin’deki denizcilerimizin pruvası neta, rüzgar kolayına olsun.

Barış için yelken…

Kim demiş sadece erkeklerden kaptan olur diye? Boş laf. Çünkü mavilikler cinsiyet tanımaz. Bilgi, tecrübe ve ciddiyet sahibi olup kendisine saygı duyanlara eşit davranır. Neşe Hasipek, Ceyda Güleçyüz ve Pırıl Adanalı’dan oluşan kadın yelkencilerimiz bunun en güzel örneğini veriyor. Onlar büyük önder Atatürk’ün ‘Yurtta barış, dünyada barış’ ilkesinden esinlenerek açıyor yelkenlerini. Her yıl farklı bir tema işliyorlar. Çocukların, kadınların özgür ve şiddetten uzak yaşaması gereğine de dikkat çekiyorlar, dünyada yükselen şiddet tehlikesine de. Türk bayraklı, 2002 yapımı Bavaria 44 model Tutkum isimli yelkenlileriyle doğaya, denize, barışa, adalete, eşitliğe inanan tüm insanların ortak sesi oluyorlar. 2017 yılında Adriyatik Denizi’nde 70 günde 50 farklı noktada bayrağımızı dalgalandırdılar.

2018 yazındaki rotaları Akdeniz’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne çizildi. Bu seyirdeki ‘Tutkum Ailesi’ Neşe Hasipek, Ceyda Güleçyüz, Şule Kükrer ve Ferda Volkan’dan oluştu. Kadın yelkencilerimiz, Anamur ile İskenderun arasındaki kıyılarımızın tanıtımına da destek oldular. Ekibin 2018 Barış seyrine; Milta Bodrum Marina, Bodrum Belediyesi, Kılıç AŞ, Kırçiçeği, Doğu Akdeniz Marinaları Danışmanlık Hasan Kaçmaz, Bodtüm, Başarı Sigorta Hakan Zorlu, Resrfid Necmettin Can, Verisoft Onur Alver ,Sky Marine, DTO ve Erman Aras sponsor oldu. Onlar şimdiden gelecek yılın rotası için kolları sıvadı. 23 Nisan 2019 tarihinde Bodrum Milta Marina’dan çıkıp, Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100.yılında , 19 Mayıs 2019 tarihinde Samsun’da olmayı planlıyorlar. Ayrıca gelecek sene Eylül ayında Türk ve Yunanlı kadın yelkencileri maviliklerde buluşturmayı hedefliyorlar. Tema yine barış olacak. Ayrıca burslu okuyan üniversiteli kız öğrencileri deniz ve yelkenle tanıştırmaya devam edecekler. Yolları açık olsun. Hafta Perşembe günü www.cnnturk.com’da yeni bir yazıyla merhaba demek üzere esen kalın. Yazılarımı @denizveyelken adlı instagram sayfamdan takip edebilirsiniz.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir