Aşırı çalışmaya bağlı ölümler artıyor

Aşırı çalışmaya bağlı ölümler artıyor
Aşırı çalışmaya bağlı ölümler artıyor

Japonya’da sıkça haberlere konu olan ve “aşırı çalışmaya bağlı ölüm” anlamına gelen “karoshi”, kabine toplantısında tartışılan hükümet raporuyla gündeme geldi.

 


-Reklamdır-

Aşırı çalışmaya bağlı ölümler hakkında çarpıcı veriler içeren rapora göre, okul öğretmenleri ve hemşireler son zamanlardaki “karoshi” vakalarının büyük bir kısmını oluşturuyor.

200 kişi aşırı çalışmadan öldü

Son yıllarda intiharlar dahil olmak üzere aşırı çalışmaya bağlı ölüm vakalarının 200’ü bulduğu vurgulanan raporda, okul öğretmenlerinin ve sağlık çalışanlarının ölümlerinin ardındaki olası etkenler de incelendi.

2010-2014 yılları arasında hayatını kaybeden 28 öğretmenin iş stresi ve benzer nedenlere dayalı psikolojik hastalıklardan muzdarip olduğu belirtilen raporda, 8 öğretmenin ise çocuklardan şiddet görmek de dahil, “olağan dışı” olarak tabir edilen sorunlarla yüz yüze kaldığı vurgulandı. 14 vakada ise, öğrenci ve velilerle ilgilenirken maruz kalınan stres, akıl hastalıklarında bir faktör olarak ortaya çıktı.

Hastalardan şiddet gören de var

Aynı dönemde aşırı çalışmaya bağlı nedenlerle hayatını kaybettiği belirtilen 52 hemşirenin 23’ünün hastalardan şiddet gördüğü için psikolojik sorunlar yaşadığı kaydedilen rapora göre, 17 hemşire ise hastalardan kaynaklı travmatik olaylara tanık oldu.

Raporda, öğretmenlerin ve hemşirelerin yaşadığı sorunların, uzun çalışma saatleri kadar stresli çalışma koşullarına da bağlı olduğu belirtildi. Söz konusu meslek gruplarının stresle başa çıkmak ve akıl sağlıklarını korumak için özel desteğe ihtiyaç duydukları vurgulandı.

öne çıkan haberler

Devre arası bombası!

Emekli olacaklar dikkat!

Arda Turan’dan ilginç paylaşım

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir